XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki sakralnej "GAUDE MATER" 30.04-7.05.20172017

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”,  to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, od ponad 25-lat związany z Częstochowa i Jasną Górą. Festiwal ma dwie misje - dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej - stawiając na prawykonania, jak i dawnej - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barkowej zgromadzonej w jasnogórskich archiwach ojców paulinów.

Na program XXVII edycji złoży się kilkanaście wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów z Iranu, Francji, Włoch i Polski. Motywem przewodnim festiwalu jest forma maszy i jej różnorodne odsłony - od klasycznej gregoriańskiej, przez Missa ex tempore Marcela Peresa powstałej na bazie chorału gregoriańskiego, po Requiem ludowe Adama Struga na głos, dwa fortepiany i instrumenty perkusyjne i Missa pro pace Feliksa Nowowiejskiego.

Sercem festiwalowym będzie Częstochowa. Koncertów będzie można również posłuchać w Bydgoszczy, Toruniu, Radomsku,, Nowej Brzeźnicy i Kłomnicach oraz za granica, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii.

Festiwalowi towarzyszy 13 Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Musica Sacra Nova.

Z tej okazji Biuro TRAVEL TIME w Częstochowie  będzie prowadziło sprzedaż biletów na ten Festiwal  a jednocześnie przygotowało 2 i 3 dniowe pakiety w skład których będą wchodziły: zakwaterowanie, śniadania, bilet na wybrany koncert, możliwość zwiedzania Jasnej Góry.

Ceny biletów : normalny: 40 zł,  ulgowy - 30 zł ( dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów), zbiorowy - (od 10 osób) - 20 zł.

Bilety specjalne w cenie 10 zł dla uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie i słuchaczy UTW.

Bilety do nabycia od 10 kwietnia 2017:

TRAVEL TIME Częstochowa, ul. Św. Rocha 31, w godz. 9.00 - 17.00, w sobotę 10.00 - 14.00  tel: 34 324-20-56,  34 324 11 83

 

PAKIETY - termin: 30 kwiecień - 7 maja 2017.r.

Pakiet 2 dniowy: 1 nocleg na bazie hoteli 2/3*, wyżywienie: śniadanie, bilet/bilety na koncert muzyki sakralnej, zwiedzania Klasztoru Jasnej Góry z przewodnikiem. Cena:  od 135 zł/os

Pakiet 3 dniowy: 2 noclegi na bazie hoteli 2/3*. wyżywienie: 2 śniadania, bilety, bilety na koncert muzyki sakralnej,  zwiedzania Klasztoru Jasnej Góry z przewodnikiem. Cena: od 255 zł/os.

Przedsprzedaż biletów w Biurze Podróży TRAVEL TIME od 15 kwietnia 2017.r.

Cena biletów: normalny - 40 zł,  ulgowy - 30 zł (dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów), zbiorowy - (od 10 osób) - 20 zł

Bilety specjalne w cenie 10 zł dla uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie i słuchaczy UTW w Częstochowie

Ceny biletów pozostałych wstępów:

Jasna Góra - Grupa do 5 osób 60 zł,  grupa powyżej 5 osób  - 10 zł/os ulgowy 5 zł

Muzeum Produkcji Zapałek - 10 zł normalny, ulgowy 5 zł

Park Miniatur Złota Góra + Park atrakcji dla dzieci:  17,50 zł normalny, 13,50 ulgowy

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II - 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

 

RAMOWY PROGRAM XXVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI SAKRALNEJ "GAUDE MATER" CZĘSTOCHOWA 2016

30 KWIETNIA 2017, NIEDZIELA

CZĘSTOCHOWA

13.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2

INAUGURACJA LITURGICZNA FESTIWALU

Oprawa muzyczna:

Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński

Michał Sławecki - magister chori

Wstęp wolny

KŁOMNICE

18.00 Kościół św. Marcina, ul. Częstochowska 106

Laudate Dominum - koncert wokalny

Alina Adamska-Raitarovskyi – sopran

Małgorzata Łyczakowska – pozytyw

 

 

1 MAJA 2017, PONIEDZIAŁEK

CZĘSTOCHOWA

18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego

Koncert Inauguracyjny z okazji Jubileuszu 300 lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Romina Basso - kontralt (Włochy) -  specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej. Jest zwyciężczynią wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, m in. Operaliów Placido Domingo. Występuje w najznakomitszych salach koncertowych  Europy. Do projektów muzycznych zapraszana jest przez wilekich artystów: Petera Maaga, Jordiego Savalla, Alana Curtisa czy Fabia Biondiego. Nagrywa najczęściej repertuar barokowy, dzieła Handla i Vivaldiego.

Venice Baraque Orchestra (Włochy) - jeden z najlepszych na świecie zespołów specjalizujących się głównie w wykonaniach muzyki dawnej, założony w 1977 przez Andrea Marcona. Współpracował z wieloma, światowej sławy artystami: Cecilią Bartoli, Simone Kermes, Anną Netrebko i Andreasem Schollem. Za swe nagrania otrzymał szereg nagród: Diasposon d'Or, Choc du Monde de la Musique, Echo Preis, Edison Award.

W Częstochowie Artyści zaprezentują kompozycje mistrzów baroku: Handla, Vivaldiego, Corellego, w tym lokalne kompozycje maryjne.

NOWA BRZEŹNICA

18.00 Kościół św. Jana Chrzciciela, ul. Zamkowa 1

Podhalańskie nuty - koncert muzyki górami natchnionej

Jan Karpiel Bułecka - spiew, dudy podhalańskie, żłóbcoki

Zespół Góralski "Turliki" z Zakopanego

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna

Świętojańska Kapela Klimatyczna

Dyrygent - Agnieszka Kreiner

2 MAJA 2017 - WTOREK

CZĘSTOCHOWA

19.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul, Śląska 20

Koncert z okazji 500 - lecia Reformacji

Orkiestra i Chór Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"  - zaprezentuje w Częstochowie program pt. SOLUS CHRISTUS, który powstał na okoliczność jubileuszu 500-lecia Reformacji, na który składają się m. in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georga Friedricha Handla. Dopełniają go kompozycje Stanisława Hadyny - założyciela i patrona Zespołu Śląsk. Wykonuje go 70 artystów chóru i orkiestry Zespołu Śląsk.

3 MAJA 2017 - ŚRODA

CZĘSTOCHOWA

16.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41

Marcel Peres - Missa ex tempore

Marcel Peres - kontratenor ( Francja)

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia"

Dyrygent - Anna Szostak

Koncert połączony z wręczeniem nagród w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra

MARCEL PERES - uznawany jest za najwybitniejszego specjalistę muzyki średniowiecza oraz wielki autorytet w dziedzinie  wykonywania chorału gregoriańskiego. Dokonał ponad 30 nagrań muzyki średniowiecza i renesansu dla prestiżowej wytwórni Harmonia Mundi. Laureat nagrody im. Leonarda da Vinci i ojciec chrzestny dzwonu "Marcel", który odlano w 2012 w ramach obchodów 850 rocznicy wybudowania katedry Notre Dame w Paryżu.

CAMERATA SILESIA - to czołowa kameralna grupa śpiewacza utworzona przez kierującą do dziś zespołem, dyrygentkę Annę Szostak. W ciągu 25 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę. Zespół wystąpił w prestiżowych salach koncertowych Europy, m. in: Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w rzymie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, a także w Mei Theatre w Pekinie. Zespół regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Bethovena, Chopin i jego Europa czy Wratislavia Cantas.

TORUŃ

18.00 Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6

Z tradycji perskiej

Maryam Akhondy (IRAN)

Zespół Banu (IRAN)

 

4 MAJA 2017 - CZWARTEK

CZĘSTOCHOWA

18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2

CHOPIN - sacrum-profanum

Piotr Paleczny - fortepian

Konrad Skolarski - fortepian

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i Anny Duczmal-Mróz.

W programie Koncert e-moll i Koncert f-moll F. Chopina.

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA "AMADEUS" - została założona w 1968 roku przez wybitną dyrygentkę - Agnieszkę Duczmal. Zespół występował w większości krajów europejskich oraz USA, Kanadzie, Tajwanie, Japonii, często koncertując ze znakomitymi solistami, takimi jak Martha Argerich, Gheorghe Zamfir, Mischa Maisky, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jadwiga Rappe. Według "The Independent" Amdaeus należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta.

21.00 Kościół  św. Jakuba Ap, ul. Kilińskiego 8

Z tradycji perskiej

Maryam Akhondy (IRAN)

Zespół Banu (IRAN)

MARYAM AKHONDY I ZESPÓŁ BANU - zespół wokalny Banu prezentuje tradycyjne perskie pieśni rytualne, żałobne i religijne. Wokalistom towarzyszy męski zespół grający na tradycyjnych irańskich instrumentach. W repertuarze Zespołu można odnaleźć wiele muzycznych inspiracji, m. in. wywodzących się z Wybrzeża Południowego Iranu czy wieloreligijnego miasta Zar, gdzie mieszkało kilkanaście plemion.

TORUŃ

21.00 Kościół Akademicki pw. Św. Ducha ul. Piekary 24

Marcel Peres - Missa ex tempore

Marcel Peres - kontratenor (Francja)

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia)

Dyrygent - Anna Szostak

 

 

 

 

 

5 MAJA 2017 - PIĄTEK

CZĘSTOCHOWA

17.00 Galeria OPK Gaude Mater, ul. Dąbrowskiego 1

Otwarcie wystawy fotografii Grupy Twórczej "Motycz"

pt, Zbaw i Ochraniaj

19.00 Kościół Seminaryjny, ul. Św Barbary 41

Requiem ludowe - Kwadrofonik i Adam Strug

Adam Strug - śpiew

Zespół Kwadrofonik

REQUIEM LUDOWE - to projekt zespołu Kwadrofonik, do którego instrumentalny kwartet zaprosił śpiewaka Adama Struga. Tym razem klasycznie wykształceni muzycy mierzą się z polską ludową muzyką żałobną: zróżnicowane instrumentarium i interpretacje  Adama Struga składają się na niezwykłą opowieść o odchodzeniu. Dziesięć utworów "Requiem ludowego" jest spójną całością podzieloną na trzy części: "Śmierć", "Wędrówka", i "Wieczność". Każda część ma właściwy sobie nastrój i powagę, ich treść jest przejmująca i zrozumiała dla każdego.

RADOMSKO

19.00 Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5

Z tradycji perskiej

Maryam Akhondy (IRAN)

Zespół Banu (IRAN)

 

6 MAJA 2017 - SOBOTA

CZĘSTOCHOWA

18.00 Bazylioka Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2

Koncert finałowy w 140 rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana

Program przygotowany z okazji 140 rocznicy jednego z najciekawszych polskich twórców - autora Roty - Feliksa Nowowiejskiego. W programie m.in. Missa pro pace na Orkiestrę, Chór i Organy.

RADOMSKO

19.00 Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5

Requiem ludowe - Kwadrofonik i Adam Strug

Adam Strug - śpiew (Polska)

Zespół Kwadrofonik (Polska)

CZĘSTOCHOWA

18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2

Koncert Finałowy w 140 rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana