Muzyczna wizytówka miasta

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” organizowany jest w Częstochowie od 1991 roku. Niepowtarzalny charakter jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju jest ściśle związany z miastem i Jasnogórskim Sanktuarium, do którego pielgrzymują miliony pątników z całego świata. Rangę festiwalu podkreśla wsparcie, jakiego udziela kolejnym edycjom Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronaty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Na program XXVII edycji złoży się 17 wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów, m.in. z Argentyny, Iranu, Francji, Niemiec, Polski, Rosji i Włoch. Festiwal promował będzie zarówno polską muzykę sakralną – dawną i współczesną, jak również dzieła kompozytorów zagranicznych i tradycyjne śpiewy różnych religii i kultur. Ta różnorodność koncertów to oferta dla zainteresowanych muzyką klasyczną, etniczną i jazzem. Większość koncertów organizowana będzie we wnętrzach sakralnych o pięknej architekturze i dobrej akustyce. Muzyka sakralna zabrzmi w świątyniach katolickich, ewangelickich i prawosławnej cerkwi.

Festiwal otworzy na Jasnej Górze koncert Venice Baroque Orchestra, jednego z najbardziej rozpoznawalnych interpretatorów muzyki barokowej na świecie. Koncert zamykający Festiwal, z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej dedykowany jest Feliksowi Nowowiejskiemu w 140. rocznicę urodzin.

Sercem festiwalowym będzie Częstochowa. Koncertów będzie można również posłuchać w Bydgoszczy, Toruniu, Imielinie, Radomsku, Nowej Brzeźnicy oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii.

Częstochowski festiwal gromadzi corocznie zarówno liczną polską publiczność, jak również rosnącą grupę melomanów z zagranicy. Historycznym odwołaniem wydarzenia jest wielowiekowa, muzyczna tradycja miasta zapoczątkowana przez Kapelę Jasnogórską.

Wakacje LAST MINUTE!