Wilno - kolebka Polskiego Romantyzmu

 

 

Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie – A. Mickiewicz

 

 

Zapraszamy szkoły do udziału w wyjątkowej edukacyjnej podróży do Wilna – miasta Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Czesława Miłosza. Nasze 4-dniowe wycieczki to idealne połączenie historii, literatury i kultury. W programie m.in. Ostra Brama, Uniwersytet Wileński, cela Konrada, Góra Trzech Krzyży, rejs do zamku w Trokach i lekcja kaligrafii w dworku Syrokomli. Opieka przewodnika, komfortowe zakwaterowanie, ubezpieczenie, atrakcje integracyjne – wszystko w cenie. Poniżej 3 różne warianty wyjazdu do pobrania.
Pozwólmy uczniom zobaczyć miejsca, o których czytają w lekturach – na żywo i z pasją!

 

 

 

 

 

OPIS NASZYCH ATRAKCJI

Ostra Brama – z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej

 Ostra Brama w Wilnie to dawna brama miejska z początku XVI wieku, znana przede wszystkim z kaplicy z cudownym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej – jednym z najważniejszych symboli religijnych dla Polaków i Litwinów. Miejsce to ma silny związek z polskim romantyzmem – Adam Mickiewicz wspomina Ostrą Bramę w III części "Dziadów", traktując ją jako duchowy symbol nadziei i opieki nad narodem.

Cerkiew Prawosławna św. Ducha

Cerkiew Prawosławna Świętego Ducha w Wilnie to główny ośrodek prawosławia na Litwie, wzniesiony w XVIII wieku w stylu barokowo-klasycystycznym. W jej wnętrzu spoczywają relikwie trzech męczenników wileńskich – Antoniego, Jana i Eustachego – którzy zginęli za wiarę w XIV wieku, co czyni to miejsce jednym z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w regionie.

Klasztor Unicki Bazylianów – cela Konrada

Klasztor Bazylianów w Wilnie to barokowy zespół klasztorny, który w XIX wieku został przekształcony przez władze carskie w więzienie. W jednej z cel przetrzymywano Adama Mickiewicza po aresztowaniu w 1823 roku – to właśnie ta cela stała się pierwowzorem celi Konrada z III części „Dziadów”. Miejsce to ma szczególne znaczenie dla polskiego romantyzmu jako symbol cierpienia i duchowej walki o wolność.

Plac Ratuszowy

Plac Ratuszowy w Wilnie to historyczne centrum miasta, otoczone kamienicami kupieckimi i kulturalnymi instytucjami. Dominującym budynkiem jest klasycystyczny ratusz, który przez wieki pełnił funkcje administracyjne, handlowe i reprezentacyjne. Plac był miejscem ważnych wydarzeń miejskich, jarmarków i uroczystości, odzwierciedlając wielowiekową tradycję samorządności i życia publicznego Wilna.

Uniwersytet Wileński

Uniwersytet Wileński, założony w 1579 roku, to jedna z najstarszych uczelni Europy Środkowo-Wschodniej i główny ośrodek naukowy Wielkiego Księstwa Litewskiego. W jego murach kształcili się i wykładali wybitni Polacy, w tym Adam Mickiewicz, który studiował tu filologię klasyczną. Uniwersytet odegrał ważną rolę w kształtowaniu myśli oświeceniowej i romantycznej, stając się kolebką Towarzystwa Filomatów i Filaretów.

Pałac Katedralny i Wileńska Katedra

Wileńska Katedra, czyli Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława, to główna świątynia katolicka Litwy, położona u stóp Góry Zamkowej. Zbudowana w stylu klasycystycznym, przez wieki była miejscem koronacji i pochówków władców litewskich. Tuż obok znajduje się Pałac Katedralny – dawna rezydencja wielkich książąt litewskich, dziś odtworzona jako muzeum historii unii polsko-litewskiej i życia dworu. Oba obiekty tworzą symboliczne serce historycznego Wilna.

Góra Trzech Krzyży

 

Góra Trzech Krzyży w Wilnie to wzgórze nad rzeką Wilejką, na którym wznosi się pomnik w formie trzech białych krzyży – symbol męczeństwa franciszkanów zabitych tu według legendy w XIV wieku. Obecny monument został odbudowany w 1989 roku po zniszczeniu przez władze sowieckie. Miejsce to stanowi ważny punkt widokowy i symbol pamięci narodowej oraz religijnej Wilna.

Kościół św. Piotra i Pawła

Kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie to barokowa świątynia z XVII wieku, uznawana za jedno z najpiękniejszych dzieł architektury sakralnej w Europie. Słynie z bogatego, stiukowego wnętrza ozdobionego tysiącami rzeźb o symbolicznej i religijnej wymowie. Fundatorem kościoła był hetman Michał Kazimierz Pac, który został pochowany pod progiem świątyni jako wyraz pokory.

Góra i Baszta Giedymina z widokiem na dwie części miasta

Góra i Baszta Giedymina to pozostałości po zamku górnym w Wilnie, wzniesionym w XIV wieku przez księcia Giedymina, założyciela dynastii. Baszta, będąca dziś symbolem Wilna i litewskiej państwowości, mieści muzeum oraz punkt widokowy na Stare Miasto. Miejsce to odgrywało ważną rolę w obronie miasta i było świadkiem kluczowych momentów w historii Wielkiego Księstwa Litewskiego

Muzeum Władysława Syrokomli

Muzeum Władysława Syrokomli mieści się w dworku w Borejkowszczyźnie pod Wilnem, gdzie poeta mieszkał i tworzył w latach 1853–1861. Ekspozycja przedstawia jego życie, rękopisy, przedmioty codziennego użytku i pamiątki związane z epoką. Syrokomla, związany z polskim romantyzmem, nazywany był „lirnikiem wioskowym” – w jego twórczości dominowały motywy ludowe, kresowe i refleksyjne, bliskie duchowi Mickiewicza.

Cmentarz Rossa

Cmentarz na Rossie to najstarsza i najbardziej znana nekropolia Wilna, założona w 1801 roku. Spoczywają tu wybitni przedstawiciele polskiej i litewskiej kultury, nauki oraz powstańcy. Szczególne miejsce zajmuje grób matki Józefa Piłsudskiego, w którym złożono także urnę z sercem Marszałka. Cmentarz Rossa stanowi ważny symbol pamięci narodowej i romantycznego kultu przodków, bliskiego ideom polskiego romantyzmu.

Zamek w Trokach

Gotycki Zamek Księcia Witolda w Trokach, położony na wyspie jeziora Galwe, został wzniesiony w XIV–XV wieku jako jedna z głównych rezydencji obronnych Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zamek pełnił funkcje militarne i reprezentacyjne, był też miejscem spotkań dyplomatycznych. Odrestaurowany w XX wieku, dziś stanowi jeden z najważniejszych zabytków Litwy i symbol potęgi państwa litewskiego z czasów unii z Polską

Hotel Pan Tadeusz

Hotel Pan Tadeusz w Wilnie to trzygwiazdkowy obiekt zlokalizowany przy ulicy Naugarduko 76, w dzielnicy Naujamiestis, około dwóch kilometrów od Starego Miasta i dworca kolejowego. Oferuje nowoczesne, przestronne pokoje jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowe, w tym apartamenty i pokoje typu King. Wszystkie wyposażone są w klimatyzację, telewizję kablową, Wi-Fi, minibar oraz łazienkę z prysznicem i suszarką. Hotel posiada własną restaurację serwującą śniadania w formie bufetu i dania kuchni polskiej oraz europejskiej. Dostępny jest bezpłatny, monitorowany parking, a obsługa hotelowa mówi po polsku.

Zapraszamy do kontaktu

663 025 621

601 525 111